31 Mayıs 2014 Cumartesi

Naim NAP250

                                                    Naim NAP250  HG Design ile
                                          Naim NAP250 reconstructed by HG Design

Naim markasının 1975 yılında üretimine başladığı NAP250 amfisi zaman içinde kasa,görünüm ve işlev bakımından birçok değişiklik geçirdi ve son halini 2002 yılında aldı. Üretimini durdurduğu NAP140 modeline karşın avantaj ve dezavantajlarını görmek için NAP250 nin kopyası HG Design tarafından yakın zaman önce yapıldı ve işte sonuçlar

NAP250 was cloned by HG Design to be able to see advantages over NAP140 previosly constructed by HG Design. The construction of the NAP250 was strated in 1975 by the Naim Audio in Great Britain  and carried over time by altering the design last one was in the 2002 .Here is the result.


Daha önceki amfilerin bazılarında olduğu gibi bu amfide'de ahşap kullanmayı tercih ettim, ön panelin düz koyu renkli  maun ağacından olması amfiyi şık göstermesinin yanında siyaha boyanmış kasaya'da uyum sağladı.
As previosly i did again i use wood front end in this project, mahogany is a redish wood that holds good looking graing , and its very stif wood needs very good care to cut.


Amfinin çıkışı bazı olumsuz durumlarda hoparlörün zarar görmemesi için dc gerilim ve akım koruma devresi ile her an kontrol edilmektedir. Eğer hoparlöre zarar verebilecek herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıldığında anında hoparlör ile amfinin bağlantısı kesilerek hoparlörü korumaktadır.
There is a upc1237 spekar and overcurrent protect that doesnt let the speaker and the amplifier burn out.

Amfinin giriş seçicisi ,ses kontrolü ve açma-kapama anahtarı ön panelde bulunmaktadır.Ses kontrolünde kullanılan Alps marka potansiyometre ses sinyalinin olabildiğince kayıpsız kontrolü için seçilmiştir. Ön paneldeki  açma-kapama anahtarının etrafındaki  mavi led ışıklandırma , amfinin şıklığını ön plana çıkarması yanında , amfinin salıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını göstermektedir, olumsuz bir durumda ışık koruma devresi tarafından söndürülmektedir.
The input selectro, volume potentiometer and on/off switch were loceted in the front panel. The potentiometer was choosen intentionaly as Alps brand to be able to controll signal very precisely. The blue light ring around the on/off switch indicates the amplifier operation, if somethings goes wrong the protect board turn off it.


   NAP250 nin NAP 140 ile büyük benzerlik göstermesi , Naim markasının NAP serisindeki üstün başarısını açık bir şekilde belirtmektedir. NAP serilerinin  çok popüler olması tahminimce amfilerin dış dizaynının sadeliği yanında seslerinin çok yumuşak ve naif olmasından dolayıdır.
Naim Audio is very popular company because it produce NAP series in a way of very plain outlooking  and make it sounds very naif and soft i believe

  Daha önce ki yapmış olduğun NAP140 gibi NAP250 de gerçekten çok yumuşak ve yavaş bir sese sahip, herhangi bir hırçınlık ve müziğin hızlı aktığı hissini uyandırmıyor.
As the NAP140 i did it a long ago the NAP250 sounds very soft and it makes you feel the music run in very slow motion.

 Amfinin NAP140 a göre en büyük üstünlüğü sanırım gücünün çok daha yüksek olması dolayısı ile bass performansını çok daha fazla hissettirmesi dir.
The advantage over NAP140 must be the power  thereby bass performance i can say.


       Teknik özellikleri     
__Technical Spesifications__

Inputs :  4

Input empedance :   22kohm

Gain:   +29db

Output Power :  80w / 4 ohm

Protect :  Dc kaçak ve aşırı akım korumalı

Dimensions  : 430-370-125 mm

Weight :  9kg